Zakład Produkcji Doświadczalnej i Usług Technicznych

25 lat doświadczenia w obróbce metalu metodą skrawania

Zakład Produkcji Doświadczalnej i Usług Technicznych, będący integralną częścią IITPB sp. z o.o. działa na rynku od 1985 roku, świadcząc od ponad 25 lat w województwie podlaskim usługi produkcyjne w zakresie obróbki mechanicznej metalu metodą skrawania. Wysoko wykwalifikowani specjaliści, zatrudnieni w Zakładzie oraz własny park maszynowy do obróbki mechanicznej metalu, zlokalizowany w Kleosinie nieopodal Białegostoku, umożliwiają nam realizowanie przede wszystkim produkcji prototypowej, unikatowej, jednostkowej, nisko-seryjnej i trudnej tj. regeneracja powierzchni pod łożyska, naprawa siłowników, naprawa reduktorów i przekładni, tulejowanie, toczenie, gięcie, cięcie i frezowanie: wielowypustów, uzębień – nazywanych popularnie „klinami” / „wieloklinami” i innych.

Rocznie realizujemy około 2000 zleceń (zarówno dla osób fizycznych jak i biznesu) związanych z obrabianiem mechanicznym metalu. Zdecydowana większość z nich skupia się na obszarach tj. frezowanie elementów z metalu tj. wielowypustów (wieloklinów), produkcja elementów toczonych (toczenie), metalizacja natryskowa, spawanie elementów metalowych, szlifowanie, dłutowanie, gięcie i obróbka cieplno-chemiczna i jest realizowana dla największych firm z woj. podlaskiego i całej Polski. ZPDiUT niezmiennie od lat stanowi zaplecze wykonawcze oraz zewnętrzne laboratorium techniczne dla największych firm produkcyjnych. Nasi klienci to między innymi: IKEA, Orlen, Michelin, Mlekovita, Mlekpol, Orange, British American Tobacco, czy Unibep.

Przykładowe realizacje

Produkcja podzespołów

Produkcja prototypowa

Oprzyrządowanie

Park Maszynowy

Własny park maszynowy Instytutu, wyspecjalizowany w obróbce metalu skrawaniem jest na bieżąco unowocześniany i pozwala na wykonywanie prac zaawansowanych technicznie i mechanicznie w sposób kompleksowy. Instytut, w ramach ZPDiUT specjalizuje się w realizacji zamówień indywidualnie dostosowanych do zamawiającego. Realizacje IITPB w zakresie obróbki metalu skrawaniem są jednostkowe i unikatowe w swoim charakterze działalności. Dzięki intensywnej współpracy z przedsiębiorstwami produkcyjnymi oraz przy wykorzystaniu dodatkowej infrastruktury maszynowej zlokalizowanej na Politechnice Białostockiej, jesteśmy w stanie wykonać prawie każdy element mechaniczny, w szczególności wymagający obróbki metalu.

Możliwości techniczne Parku Maszynowego:

Frezarki konwencjonalne i CNC

wymiary stołu:  2000×800 mm

Tokarki konwencjonalne

średnica toczenia: do 1500 mm
długość toczenia: do 5000 mm

Szlifierki

wałki: do ⌀ 370,
maksymalna długość: 2500 mm
średnica: 370 mm 

otwory: do ⌀ 400
maksymalna długość szlifowania: 300 mm

do płaszczyzn: 1000×2000 mm

Prasa hydrauliczna

maksymalny nacisk: 40 T

Piły taśmowe

maksymalna grubość cięcia:  450

Nożyce gilotynowe

maksymalna grubość cięcia: 6mm

maksymalna długość cięcia: 2500 mm

Dłutownica

skok noża: 300 mm

Urządzenie do metalizacji natryskowej

metalizacja metodą na na zimno i na gorąco

materiał: stal, tworzywa sztuczne, ceramika, węglik

Automaty i półautomaty spawalnicze

Wiertarki różnego typu

Kontakt

 

Instytut Innowacji i Technologii

Politechniki Białostockiej sp. z o.o.

ul. Ojca Stefana Tarasiuka 2
16-001 Kleosin

tel.: 85 746 98 72
tel./fax.: 85 746 98 70
ZPDiUT: +48 502 282 827

e-mail: instytut@iit.pb.bialystok.pl
biuro@iit.pb.bialystok.pl
zpdiut@iit.pb.bialystok.pl