Czy warto prowadzić badania wody, ścieków i osadów?
Wszyscy posiadający przydomową lub przyzakładową oczyszczalnię wody są prawnie zobowiązani do badania wody, ścieków i osadów ściekowych w posiadanych instalacjach komunalnych i przemysłowych. Regularne badania wody, osadów i ścieków to jednak przede wszystkim możliwość weryfikacji, czy proces oczyszczania ścieków przebiegł prawidłowo. Ponadto tego typu badania są szansą na wprowadzenie zmian w procesach technologicznych i zwiększenie efektywności pracy oczyszczalni. Uzyskane wyniki z badań umożliwiają weryfikację składu chemicznego ścieków i osadów ściekowych, co jest istotne szczególnie w przemyśle rolniczym. Dzięki temu rolnicy mogą sprawdzić, czy i w jakim stopniu wykorzystywane osady i ścieki wpływają pozytywnie na wegetację roślin.
Jak wykonujemy badania osadów ściekowych, ścieków oraz stacji uzdatniania wody?
Prawidłowa praca oczyszczalni ścieków jako integralnego obiektu wymaga okresowej kontroli. W gruncie rzeczy opiera się ona na weryfikacji założeń technologicznych części biologicznej oczyszczalni ścieków, weryfikacji warunków technologicznych panujących w części biologicznej oczyszczalni ścieków oraz weryfikacji efektywności pracy urządzeń napowietrzających. Nasze badania realizujemy w oparciu o wizję lokalną i analizę zanieczyszczeń ścieków surowych i oczyszczonych. Prowadzimy także weryfikację kondycji mikroorganizmów biorących udział w procesach oczyszczania ścieków (badanie osadu czynnego lub błony biologicznej).
Poza zakresem zleconych badań jesteśmy w stanie opracować również m.in.:
- kontrolę dopływu ścieków do oczyszczalni;
- modyfikacje technologii oczyszczania ścieków w celu podniesienia efektywności stacji uzdatniania wody;
- modernizacje węzła osadowego oczyszczalni ścieków.
Pozostałe usługi w zakresie uzdatniania wody, badań i analiz oraz inżynierii ochrony środowiska:
- analiza chemiczna zanieczyszczeń zawartych w wodzie, ściekach, osadach ściekowych i odpadach stałych (w tym oznaczanie zawartości metali ciężkich);
- utylizacja osadów ściekowych oraz odpadów stałych (komunalnych i przemysłowych);
- oznaczanie składu chemicznego osadów ściekowych;
- badania fizyko-chemiczne gleb, roślin, kompostów, odpadów, wody, ścieków, osadów, nawozów;
- sporządzanie ekspertyz i opinii technicznych z zakresu ochrony środowiska;
- ocena oddziaływania na środowisko;
- wykonawstwo operatów wodno-prawnych z zakresu inżynierii środowiska;
- projekty sanitarne, c.o. i wentylacyjne oraz sprawowanie nadzoru budowlanego (nasi wykonawcy posiadają stosowne uprawnienia);
- badania technologiczne uzdatniania wody i oczyszczania ścieków;
- rozruchy technologiczne systemów oczyszczania ścieków i uzdatniania wody;
- nadzór technologiczny działających systemów;
- doradztwo naukowe w zakresie wyboru właściwej aparatury, sposobu wykonywania analiz i interpretacji uzyskanych wyników.
Nasi eksperci są w stanie zrealizować badania i ekspertyzy dotyczące: stanu zakwaszenia, zasobności w składniki pokarmowe roślin, zanieczyszczenia gleb pierwiastkami toksycznymi, określenia składu mineralnego i oceny jakości nawozów mineralnych, organicznych, wapna nawozowego, oceny jakości i przydatności różnych odpadów komunalnych i przemysłowych (zwłaszcza przemysłu rolno-spożywczego) do poprawy żyzności gleb, ekologicznych skutków nawożenia.
Świadczymy również usługi w zakresie szkoleń, kursów, warsztatów dotyczących projektowania, budowy, eksploatacji i nadzoru technologicznego obiektów inżynierii i ochrony środowiska.
Do realizacji naszych prac wykorzystujemy najnowocześniejszy sprzęt i laboratoria, znajdujące się w dyspozycji Politechniki Białostockiej.
Prowadzimy badania zarówno dla: spółek komunalnych (m.in. Wodociągi Białostockie, Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Mońkach, Zambrowskie Ciepłownictwo i Wodociągi) jak również dla firm z sektora prywatnego (m.in. UNIBEP, Clovin, Veolia Water Technologies czy HYDROBUD)
Kontakt
Instytut Innowacji i Technologii
Politechniki Białostockiej sp. z o.o.
ul. Ojca Stefana Tarasiuka 2
16-001 Kleosin
tel.: 85 746 98 72
tel./fax.: 85 746 98 70
ZPDiUT: +48 502 282 827
e-mail: info@instytutpb.com
biuro@instytutpb.com